Samodzielna próba naprawy pęknięcia lub odprysku szyby samochodowej kończy się na ogół koniecznością jej wymiany na nową. Zaniedbanie nawet stosunkowo niewielkiego uszkodzenia to koszt nawet kilkuset, a w skrajnych wypadkach – nawet kilku tys. złotych. To jeden z powodów, dla których renowacją powierzchni powinni zająć się specjaliści.
Pamiętaj: Nawet niewielkich uszkodzeń szyby nie warto bagatelizować
Próba naprawy uszkodzenia szyby we własnym zakresie to kiepski pomysł. Brak odpowiedniego doświadczenia, sprzętu oraz kompetencji praktycznych, a często także samych materiałów do uzupełnienia braków kończy się na ogół wymianą szyby na nowy egzemplarz.
Z pozoru niewielki odprysk – zabezpieczony w nieodpowiedni sposób bywa tylko źródłem kolejnych problemów. Uzupełnienie pęknięć, odprysków lub głębszych rys wydaje się proste tylko z pozoru.
Kilku- lub kilkunastomilimetrowe uszkodzenie powierzchni szyby może z czasem spowodować rozszerzanie się kolejnych linii; po kilku tygodniach jej struktura na ogół pęka, a do serwisu zgłasza się klient z życzeniem zamontowania nowej szyby. Gdyby ten zdecydował się na konsultację ze specjalistami na odpowiednio wczesnym etapie – z 500 złotych oszczędziłby przynajmniej 50%.
Pamiętaj: Standardowa naprawa trwa mniej niż godzinę
Powodem, dla którego kierowcy nie stawiają się do profesjonalnego serwisu wymiany i naprawy szyb samochodowych bywa mit, jakoby naprawa powierzchni trwała kilka dni.
W praktyce – po ocenie zakresu uszkodzeń specjalistyczna firma jest w stanie usunąć problem w czasie krótszym nić 60 minut.
Więc, jak wygląda proces naprawy uszkodzonej szyby:
- usunięcie z uszkodzonego miejsca drobinek szkła, piasku oraz innych luźnych elementów,
- zabezpieczenie powierzchni,
- wtłoczenie specjalnej żywicy do powstałego braku,
- utwardzenie środka za pomocą specjalistycznych lamp UV,
- polerowanie ewentualnego nadmiaru żywicy w tak uzupełnionym miejscu.